Hatay

Çan, Ezan ve Hazzan…

ANTAK137

 

Kiliselerinden çan sesi, camilerinden ezan sesi ve sinagoglarındaki hazzan seslerinin birbirine karıştığı, üç büyük semavi dinin kesiştiği bir kavşaktayız bu kez. Eski bir sabun fabrikasından bozma harika bir otelde açıyoruz gözlerimizi. Kendimizi acele sokağa atmamız lazım. Görecek ve tadına varılacak yani  yenilecek o kadar çok şey var ki Hatay’da bir an önce keşfe başlamak istiyoruz. Evet, her dinden insanın barış ve huzur içinde yaşadığı Hatay’dayız. Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden olan Hatay, bütün dinleri, kültürleri bir arada barındıran bir şehir. Çağlar boyu birçok savaşa ve türlü entrikalara karşı dimdik ayakta kalarak direnen Hatay, bu kültür mozaiği içinde günümüze kadar huzurlu yapısını korumuş, halkının engin hoş görüsüyle bu güne kadar gelerek kendini kanıtlamış, adeta bir barış adası.

 

Hatay (9)

 

Şehrin tarihi, Asi Nehri, Amik ovası, Gâvur dağları, Amanos dağları, sokakları ve caddeleri dile gelse, eski Hatay’ı nasıl anlatırdı acaba? Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudilerin ve başka dinlere, başka mezheplere mensup insanların bir arada yaşayarak, hiçbir kışkırtmaya yenik düşmeden bugünlere kadar barış, kardeşlik ve huzur içinde gelebilmesi, dünyada barış için verilecek en güzel örneklerden birisi.

 

Hatay (8)

 

Doğanın ve uygarlık tarihinin yeryüzünde en cömert davrandığı bir yeryüzü parçası burası! Toprak, su, dağ ve deniz bir araya gelip insanlara dünyanın en güzel kentlerinden birini armağan etmeye karar vermişler ve Hatay’ı sunmuşlar sanki. Bir yanda cömert güneşin parıltılarını yansıtan ve altından ışıltılar saçan uçsuz bucaksız Akdeniz, diğer yanda Amanos Dağlarından gelen kekik kokulu serin rüzgârlar ve efsanelerin ırmağı Asi’nin sularıyla bereket fışkıran Amik Ovası kucaklar bu toprakları.

 

Hatay (7)

 

Şehirleri insanlara benzetseydik eğer, Hatay kesinlikle zengin, asil ve bilge bir aristokrat görünümünde olurdu. Erken dönem Fenike kolonilerinin uluslar arası ticaret üssü olan Hatay topraklarında Avrupa ve Orta Doğu uygarlıklarının karma etkileri görülüyor. Romalıların izleri her yerde hissediliyor.

 

ANTAK237

 

Tarihi camileri, kiliseleri ve sinagogları inananlarla dolan, dinlerin ve mezheplerin hoşgörüsünün en sağlam bağlarla yaşandığı yerlerden biri olmasıyla övünüyor Hataylılar. Antik kentleri, inanç merkezleri ve sayısız tarihi eserleri ile şehrin merkez ilçesi konumundaki Antakya, görkemli geçmişine sığdırdığı en önemli özelliği, dinler mozaiği oluşu. Antakya birçok dinden ve inançtan insanın huzur içinde yaşadığı cami, kilise ve havra’nın aynı sokakta bulunabildiği,  inanç turizminin merkezi olacak kadar önemli bir kültür merkezi.

 

ANTAK190

 

Hatay, Hıristiyanların olduğu kadar, Müslümanlar için de önemli inanç merkezlerinden biri. İlklerin kenti olan Hatay, Anadolu’da inşa edilmiş ilk cami olan Habib-i Neccar Camiine ev sahipliği yapmakta. Bildiğiniz gibi Hıristiyanlar için dünyadaki en önemli 10 kutsal merkez; Kudüs, Vatikan, Urfa, Kapadokya, Tarsus, Demre, İznik, İstanbul, Selçuk ve Antakya’dır.  Ve bunların tam sekiz tanesi ülkemizdedir. İşte bu önemli eserlerden biri olan Aziz Piyer Kilisesinde her yıl 29 Haziran günü ayin düzenlenir. Aziz Piyer Kilisesinin önemi Hıristiyanlığın ilk kilisesi olmasından geliyor?

 

Hatay (4)

 

Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan Hatay, aynı zamanda dört büyük patriklik merkezinden de biridir. St. Simon Stylite Manastırı, Yayladağı Barleam Manastırı ve Keldağı Barleam Manastırı önemli manastırlarıdır. Yukarıda sözünü ettiğim Habib Neccar Cami, Şeyh Ahmet Kuseyri Cami ve Türbesi, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Payas Sokullu Külliyesi ve Ulu Cami görülmeden dönülmemelidir.

 

Hatay (5)

 

Dillere destan Hatay mutfağı zengin birikimiyle hem göz hem de damaklarımızı şenlendiriyor. Yöreye özgü peynir çeşitleriyle enfes kahvaltısı, soğuk mezeleri, sadece Hatay’da tadabileceğiniz kebapları ve tencere yemeklerini bu şehirdeyken kaçırmamak lazım. “Hep yesem, hiç doymasam” diye bir tekerleme vardır, acaba burası için mi söylenmiş diye düşünmeden edemedim. Birbirinden güzel yemeklerin ardından en doğru tatlı seçimi ise kuşkusuz sıcak bir Hatay künefesi olacaktır. Her yerde künefe yiyebilirsiniz ama Hatay’da bir başka künefeyle karşılaşacaksınız. Her köşe başında göreceğiniz kadayıf imalatçıları bu güzel mi güzel künefenin habercisidir. Eğer denk gelirse, kireç kaymağında bekletilerek özel bir yöntemle pişirilen ve sokaklarda bile satılan kabak tatlısını da denemenizi şiddetle öneririm.

 

Hatay (10)

 

Hatay, irili ufaklı onlarca antik kente ve yerleşime ev sahipliği yapmakta, dünyadaki en önemli birkaç mozaik müzesinden biri olan ünlü Antakya Arkeoloji Müzesi es geçilemeyecek kadar önemli. Bunun dışında bölge kültürünü gözlemleyebileceğiniz efsaneleriyle tanınan, antik dönemdeki adı Defne olan Harbiye, Kızlar Sarayı (Kasr el Bennet), İssos Harabeleri, Habib-i Neccar Camii, tarihi mescitler, Barlaam Manastırı, Antakya kiliseleri ve Titus Tüneli Hatay’da görülmesi gereken yerlerin yalnızca birkaçı. Ulaşımın bu kadar kolaylaştığı günümüzde yaz kış ayırt etmeden yolunuzu mutlaka Hatay’a düşürün. Göreceksiniz ki hem gözleriniz hem de mideniz bayram edecek.

Hatay (11)

 

Yeni yolculuklarda buluşmak üzere, gezenlere, gezmek isteyenlere, gezmesini bilenlere bitmeyen yolculuklar diliyorum.

Hatay (12)

 

 

 

Hatay (3)

 

ANTAKY41

 

ANTAK243

 

ANTAK241

 


ANTAK201

 

ANTAK190
ANTAK139

 


ANTAK104

 

Sayfa başı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.